google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Çocuk Postası

Sosyal medyada bu fotoğrafa ve “Amerika’da 1900’lü yılların başlarında posta hizmetlerinden biri de, bebek taşıyıcılığıymış. Aileler bebeklerini postaya verip yakınlarına gönderebiliyorlarmış” açıklamasına denk geldiniz mi bilmiyorum ama iki kelam edeyim istiyorum. Bu hem bir şehir efsanesi hem de değil. Şöyle ki:

📍

1913 yılında ABD Posta Ofisi, normal posta dağıtımına kıyasla daha ağır gönderiler için Parcel Post adında bir uygulama yürürlüğe koymuştur. ABD Posta Ofisi’nin gönderi taşımaları ile ilgili daha kısıtlayıcı düzenlemeleri yürürlüğe koyması öncesinde Parcel Post hizmetlerinin bebek ve çocuk dahil olmak üzere alışılagelmişin dışında taşımalar yaptığı biliniyor.

📍

Bazı gazete haberlerinden 9 kg. ağırlığındaki bir erkek bebeğin, 15 cent karşılığında ve 50 ABD dolarlık sigorta bedeliyle 1 mil uzaklıktaki büyükannesinin evine Vernon Lytle adlı Parcel Post kuryesi tarafından teslim edildiğini, bir bebeğin aralarında 23 mil bulunan büyükannesinin evinden halasının evine posta yoluyla taşındığını hatta Georgia eyaletindeki bir bebeği evlat edinmek isteyen ailenin posta şefinden bebeğin Pennsylvania’ya taşınmasına ilişkin özel isteklerde bulunduklarını öğreniyoruz.

📍

Ayrıca, normal tren bileti satın almak yerine daha ucuz olduğu için çocukların “posta” notuyla farklı tren vagonlarında taşındığına dair 1-2 vakanın yaşandığı da olmuş. Ancak, bu tip birkaç taşımanın Postacılık Bakanı’nın kulağına gitmesinin ardından tamamen sonlandırıldığı kesin.

📍

Orijinali ABD Ulusal Postacılık Müzesi’nde bulunan @smithsonian Enstitüsü’nün Flickr hesabında paylaşılan bu fotoğraf ise mizahi amaçla sahnelenmiş bir görüntü sadece.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page