google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Ölmez ağacın meyvesi

Zeytin, öncelikle barış, sonra da bereket ve gücün, dinsel inanışlarda ise günahlardan arınmış olmanın sembolüdür. Mitolojiye göre ilk zeytin ağacı, Yunanistan’da tanrıça Athena ile deniz tanrısı Poseidon arasında geçen bir mücadele sonunda yerden bitiyor ve Athena’ya armağan ediliyor. Böylece zeytin ağacı, Zeus’un kızı, Atina kentinin tanrıçası savaşçı Athena’nın kutsal ağacı oluyor.

🌿

Athena mitolojide “gök gözlü” olarak anılır. Zeytin meyvesinin de olgunlaşma öncesinde gök (mor) renginde olduğu bilinir. Günümüzde “gözünün yağını yerim”, “zeytin gözlüm” deyimlerinin Athena’nın gözü ile zeytin ilişkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca zeytin yaprağının mızrak şeklinde bir yapıda olması da Athena’nın elinde tuttuğu mızrağın kaynağı ve nedeni konusunda ipucu vermektedir.

🌿

Tufanın sonunda bir güvercinin Nuh peygambere bir zeytin dalı getirmesi her şeyin yeniden rahat ve huzura dönüştüğü anlamında da yorumlanmıştır.

🌿

İsa’nın çarmıha gerildiği haçın zeytin ya da sedir ağacından yapılmış olduğu sanıldığından bu iki ağaca özellikle Hıristiyan dindarları büyük saygı duyar.

İslamiyet’te de peygambere ve evrensel insana adanan bir ağaç değerini taşımış ve dünyanın mihveri kabul edilmiştir.

🌿

Zeytin, emek ve sabrın ürünüdür. Zeytin ağacı ve zeytinyağı, iyilik, soyluluk ve azmin sembolüdür. Zeytin ağacının bir bereket simgesi olarak da benimsenmiş olması onun gövdesinden meyvesinin çekirdeğine kadar hemen her parçasından yararlanılabilir olmasından ileri gelir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page