google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Özdemir Asaf

Ben onu sevenlerdenim. Ne yazık ki onu keşfettiğimde artık hayatta değildi. Meyhanesinde kadeh tokuşturamadım, kitap imzalatamadım. Şiirlerinde ne demek istediğini anlamak için de gençliğimin geçmesi gerekti.

🌸

Bugün Özdemir Asaf’ın ölüm yıldönümü ve ben size biraz Lavinia’dan söz etmek istiyorum. Meraklısı zaten kimdir, bu aşk nasıldır kısmını bilir, şimdi merak eden de kolayca öğrenir. Ben başka şey anlatacağım.

🌸

Mitolojiye baktığınızda; Lavinia, Truva şehri düştükten sonra Antandros’dan (Altınoluk) Ege denizine açılarak şehirden kaçanlara önderlik eden ve Hector’dan sonra şehrin en önemli kahramanı olarak bilinen Aenas’ın eşinin ismidir. Roma mitolojisine göre İtalya’ya varan Aeneas, Tiber nehrinin yanında kolonisini kurar. Kral Latinus ile dost olur ve daha sonra Latinus’un kızı Lavinia ile evlenir. Aeneas, eşi Lavinia’ya olan aşkı nedeniyle Lavinium kentini kurar. Bu kentin Roma’nın temeli olduğu söylenir.

🌸

Sözlüğe baktığınızda ise Lavinia, “hayalimdeki muhteşem sevgili” anlamındadır. Aynı zamanda bir çiçek ismidir, “ölüm çiçeği”.

🌸

Kıssadan hisse: Şiir yazmak incelik ister.

🌸

Huzurla uyu Özdemir Asaf.

🌸

🌸

Sağ alt: 1553’te, Guillaume Rouillé tarafından Lyon’da basılan ‘Promptuarium Iconum Insigniorum’ isimli ikonografi kitabındaki Lavinia tasviri.

🌸

Sol alt: Camellia japonica 'Lavinia Maggi'

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page