google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Şakayıklar

1870 yazının başlarında, Fransa-Prusya savaşının patlak vermesinden önce, Frédéric Bazille, siyah bir kadını gür çiçeklerle betimleyen iki benzer eser çizdi.

📍

İlk fotoğrafta gördüğünüz resmindeki kadın, mevsimlik çiçeklerle dolu sepetinden seçilmiş bir demet şakayık uzatan bir satıcı olarak poz veriyor. Diğerinde ise aynı model şakayıkları bir vazoya yerleştirirken gösterilmiş.

📍

Manet'nin yetiştirdiği çiçekler ve 1864-1865 yılları arasında yaptığı bir dizi natürmorta konu olan şakayıklar, Manet'i anımsatan bir biçimde sağlam bir şekilde resmedilmiştir. Avangardın güler yüzlü liderine mütevazı bir saygı duruşunda bulunan Bazille'in kompozisyonu, aynı zamanda Manet'nin en ünlü ve kötü şöhretli eserlerinden biri olan Olympia'ya (Musée d'Orsay, Paris) de gönderme yapıyor; burada siyah bir hizmetçi çıplak bir kadına kıca bir buket çiçek verirken resmedilmiştir.

📍

Frédéric Bazille, Fransa-Prusya Savaşı‘nın çıkmasından bir ay sonra, Ağustos 1870’te Zouave alayına katıldı. Aynı yılın 28 Kasım günü Beaune-la-Rolande Muharebesi‘nde, yaralanan komutanın yerine geçerek birliğin komutasını aldı ve Alman mevzilerine taarruz başlattı. Başarısız olan bu taarruz sırasında iki defa vuruldu ve savaş alanında hayatını kaybetti.

📍

Young Woman with Peonies, 1870, National Gallery of Art, Washington DC

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page