google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Şeftali

Şeftali, tıpkı kiraz, armut, erik ve çilek gibi gülgiller ailesinin nadide çiçeklerinin bir parçası. Ana vatanı Çin kabul ediliyor, ancak bu kelime dilimize Farsçadan geçmiş. Orijinali ‘şaft-alu’ olan ismin Türkçe anlamı ise “kaba erik”. Nasıl da haksızlık değil mi?

🍑

Çin mitolojisine göre ölümsüzlük, binlerce yılda bir meyve veren şeftali ağaçlarıyla dolu bir bahçede saklı. Konu ölümsüzlük olunca Çin’de yeni yaşını kutlayanların şeftali şeklinde pasta ve çörekler hazırlayıp bunların üzerine yakılan mumları üflemesine şaşmamak gerek.

🍑

Aynca Çinliler için büyülü bir meyve olan şeftalinin çiçeği de bekaretin simgesi olarak kabul ediliyordu. Dökülmüş şeftali çiçekleri ise fahişeliği simgelemektedir.

🍑

Bu kadar kısa anlattım ama şeftaliyle ilgili hem Çin hem de Japon mitolojisinde, sonraki inançlara da akseden bir çok efsane ve inanış vardır.

🍑

Uğur getirmek gibi bir etkisi olduğuna inanılan evlilik tanrısı Hymenaisos, Yunan mitolojisindeki güzellik, aile ve gençlik tanrısıydı ve kutsal meyvesi şeftaliydi. Kızlık zarına, dişiliğin sembolü olan 'Hymen' adı verilmesi bu tanrıya dayanır.

🍑

Batı kültürlerinde şeftalinin Bakire ve İsa tasvirlerinde yer alması ise kurtuluşu (selameti) simgeler.

99 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page