google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Sarı

Sarı, güneşin ve altının ihtişamlı rengi... Umut, mutluluk, neşe ve eğlence sunan, canlandırıcı ve aydınlatıcı, göz kamaştırıcı en parlak ışık huzmesidir.

💛

Öte yandan sarı, beynin sol yarım küresini ya da başka deyişle mantıklı kısmını göstermek amacıyla da kullanılan bir renktir. Yani zeka ve aklın rengidir.

💛

Çin’de saltanatı ve sarayı simgeler. Batı Hristiyan kültüründe sarı renk kutsallık sembolüdür.

💛

Türklerde ise sarı renk, dünya merkezinin sembolü olarak kullanılmıştır. İyilik Tanrısı Ülgen’in altın kapılı sarayı ve altın tahtı, Türklerde hep sarı renk ile ifade edilmiş ve Ülgen’in tahtı nasıl devletin, ülkenin ve dünyanın merkezinde olarak algılanmış ise sarı renk de dünyanın merkezinin sembol rengi olmuştur.

💛

Orta Çağ tasvirlerinde hainlerin rengiydi. İsa’ya ihanet eden ve hainlik kavramı en iyi temsil eden Yahuda sarı pelerinle tasvir edilirdi. Fransa’da Fransız Devrimi’nden beri sarı renk, yalan ve ihanetle özdeşti, siyasette bu renkten itinayla uzak durulurdu.

💛

Sarı rengin boya olarak kullanımında sıkıntı vardır, önce aydınlık olur ancak sonra daha kasvetli, donuk, gri bir hâl alır. Fransız renk tarihçisi Michel Pastoureau’ya göre sarı aldatıcı bir renktir; güzel olduğuna inanılır fakat aslında değildir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page