google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Ağaç kültü

Eski Türk toplulukları ormanları kutsal bilir ve orman kenarlarına yerleşirlerdi. Bazı toplulukların dini törenlerin icra edildiği yerlere kayın ağaçları dikilerek kutsal bir orman oluşturdukları biliniyor. Genel olarak orman kültü ve bunun bir parçası olan ağaç kültü koruyucu bir kimlikti.

🌳

Hunların, her yıl yaz bitiminde Ötüken’de bir çam ağacının altında tören düzenlediklerini biliyoruz.

Göktürkler ile diğer Türk topluluklarında da ağaç çevresinde törenler düzenlemek, bu yolla kötü ruhlardan arınmak ya da temizlenmek istenen yerlere ağaç dikmek bir gelenekti. Uygurlarda da ağaç tapımı ileri bir boyutta idi. Onların ataları, bir ışığın ağaçları döllemesi yoluyla oluşmuştur.

🌳

Ağaç, yeniden doğumu, bereketi ve dünyanın eksenini vurgular. Ağaç, Anadolu’da Atalar kültü ile bağlantılı olarak Evliya kültüne dönüşmüştür. Ağaçlara dilekler sunulur. Türklerde mezar ile ağaç unsuru da birliktelik gösterir. Anadolu’da hemen her ulu ağacın dibinde ya da yakınında bir ulu mezarın bulunması boşa değildir.

🌳

Ağaç/orman kutsaldır, insan eliyle yapılan her şeyden daha kutsaldır üstelik. Ulu bir güç tarafından yaratılmıştır diye de bakabilirsiniz tabii ama yerkürenin evrimindeki en önemli basamaktır da.

🌳

Ağaç beslerken insanoğlunun bu kadar kötü olması inanılmaz…

🌳

Not: Görsel, grafik sanatçısı @gurbuz.de sayfasından alınmıştır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page