google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Ağa takılanlar

1968'de güney Toskana'daki Baratti limanının yakınında, balıkçı Gaetano Graniero'nun balık ağına bir amphora takıldı. Saf gümüşten yaklaşık 7 kg ağırlığında, 60 cm yüksekliğinde ve 35 cm çapındaki amphora çıkarılırken balıkçı teknesinin çapasıyla hasar görmüş.

📍

1972 yılında Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi'ne taşınmış ve yüzyıllardır denizde olduğu için birkaç yıl inceleme ve restorasyon geçirmiş.

📍

Kullanımdayken yaklaşık 22 litre sıvı alabilen amphoranın yüzeyi 132 oval madalyonla süslenmiştir. Ancak amphoranın gövdesi ile ayağı arasında herhangi bir kaynak izi olmadığı göz önüne alındığında, bu madalyonların nasıl yerleştirildiği hala belirsiz.

📍

Formu ve gövdesinin bir bölümünde Dionysos ve eşi Ariadne'nin tasviri olması şarap için tasarlandığını düşündürüyor. Ancak ziyafetlerde kullanılmak üzere mi yoksa sadece dekoratif veya ritüel amaçlı mı yapıldığı net değil.

📍

MS 4. Yüzyıla tarihlenen amphoranın hangi gemiye ait olduğu, ne zaman Baratti Denizi’ne geldiği ve nereden gönderildiği belirsiz. Arkeometrik çalışmalar ve ikonografisine göre bir Doğu atölyesinde (Antakya?) yapılmış olabilir.

📍

Günümüzde İtalya Piombino’da Populonia Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.
6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page