google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Aşk jetonları

Sesli posta, metin mesajları veya hızlı ve kolay fotoğraf anlık görüntülerinden önceki dünyada, duygusal mesajlar kazınmış madeni paralar uzun mesafeli çiftlerin bağlarının somut hatırlatıcılarıydı.

📍

Bunlar, dolaşımdan çıkarılmış, en az bir tarafı zımparalanmış veya kazınmış ve bir duyguyu ifade eden harf ya da desenlerin işlendiği madeni paralar / jetonlardır.

📍

Aslında 1400'lü yıllara kadar giden yüksüklerden oklavalara, tahta kaşıklardan sivri uçlu korse kopçalarına kadar her şeyi kapsayan “gizli aşk hediyeleri” var. Ancak “aşk jetonları” kelimenin tam anlamıyla jetonlardır. Gizli aşk hediyeleri dünyanın her yerinde bulunabilirken, 1800'lerin sonlarında, ABD ve Büyük Britanya'da popülerliklerinin zirvesine ulaştılar.

📍

1865'e gelindiğinde, ABD'de neredeyse herkes İç Savaş sırasında birini kaybetmişti. Ölümü yakında hisseden Amerikalılar, sevdiklerine duygularını ifade etmek istediler. İngiltere'de ise halk, Kraliçe Victoria'nın Prens Albert ile olan tutkulu romantizmini izlemiş ve 1861'de onun yasını tutmuşlardı. Böylece ister aşk ister keder olsun, kalbinizin içindekileri ortaya çıkaran takılar takmak her iki kıtada da moda haline geldi.

📍

İngiltere'de erkekler iyi şans için madeni para taşırdı. Bunun iki kenarını zıt yönlerde bükerlerdi. Eğer erkekler şanslı madeni paralarını verirlerse, bunun çok değer verdikleri birine olması gerekirdi.

📍

En yürek parçalayıcı erken dönem örneklerinden bazıları, erkeklerin (ve nadiren kadınların) İngiliz hükümeti tarafından ciddi ve küçük suçlardan mahkum edildiği ve yedi yıl sonra geri dönmek üzere Avustralya'daki ceza kolonilerine gönderildiği 1700'lerin sonlarından geliyor. Sürgüne gönderilecek mahkûmlar ve sevdikleri, birbirlerine üzerlerine "Bunu gördüğünde beni hatırla" gibi ifadeler yazdıkları jetonlar veriyordu.0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

תגובות


bottom of page