google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Alman Epresyonizmi'nde ilginç bir sanatçı

Empresyonizm (İzlenimcilik), 19. yüzyıl sonlarında Fransa'da hayat ve gelişim imkanı bulmuştu. 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan Alman Empresyonizmi, Fransız Empresyonizmi'nden oldukça farklıydı.

🎨

Alman empresyonistler, birbirinden ayrı, tek tek fırça vuruşları ve noktalama tekniklerini uygulamadılar. Ama, doğaya yakınlık duymaları ve paletlerindeki parlak, açık renk tonlarını kullanmayı tercih etmeleri, onların Fransız Empresyonistlerinden ne kadar çok etkilendiklerini gösterir.

🎨

Alman ressam ve illüstratör Ludwig Dettmann (1865-1944), önce bir illüstratör olarak çalışırken  Max Liebermann'ın etkisi altında, manzara resmine döndü. Sık sık kuzey Alman sahillerindeki sanatçıların bulunduğu yerlerde çalıştı. Basit ve otantik yaşamı resmettiği eserler üretti.

🎨

Gün batımında geniş bir manzara içinde bir çifti gösteren 1910 tarihli "Manzaradaki Çift" onun en etkileyici resimlerindendir.

🎨

Birinci Dünya Savaşı sırasında resmi bir savaş ressamıydı, Hitler'in yükselişiyle birlikte onun partisine katıldı ve partinin paramiliter kanadında bulunan Fırtına Müfrezesi'nde görev yaptı. İkinci görsel onu resmi üniformasıyla göstermektedir.

🎨

Sanat tarihinin en ilginç döneminde karşımıza çıkan bu sanatçı, sanatçının bakış açısını yansıtması açısından farklı kimlikler göstermektedir.13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page