google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Altıgen

Evliya Çelebi’nin ‘Methinde diller kısır, kalem kırıktır’ dediği, bir mucize olarak kabul edilen Divriği Ulu Camii’nin Cennet Kapısı’nın hakim motifi bir altıgendir.

⭐️

Bilirsiniz mutlaka, doğanın kendi geometrisi vardır. Altın oran var tabii ama altıgenden söz edelim bugün. Arılar peteklerini altıgen yaparlar mesela. Çünkü altıgen hem yüzeyi boşluk bırakmadan bölmek için uygun hem de belirli bir alanı çevre/alan oranını en düşükte tutacak şekilde parçalayabilen minimal bir yüzeydir.

⭐️

Hava kabarcıkları ve köpükler, içindeki havanın yüzeyde yarattığı basıncı en iyi dengeleyen; yüzey basıncını minimuma indiren şekil olduğundan küre şeklindedir ama yan yana paketlenmeye çalıştıklarında altıgen düzenine geçerler. Bu sadece yüzey alanını minimize ettiği için değil, fiziksel olarak dayanıklılığı koruyan en güçlü yapı olduğu içindir.

⭐️

Daha fazla örnek vermeyeceğim, sanırım 13. Yüzyılın bu sıra dışı yapısının tasarımcısının dehasının bir örneği olan bu baskın formun Cennet Kapısı üzerindeki yerinin tesadüf olmadığı anlaşılmıştır.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page