google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Arapgir Millet Hanı

Malatya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Arapgir, son yıllarda geçmişinin renklerine reyhanı da ekleyerek bir marka yarattı.

🔺

Binyıllardır ticaret yolu üzerinde olan Arapgir’in bu hüviyetini 19. Yüzyıla kadar koruduğunun en önemli göstergesi Millet Han’dır. Kesme taşlardan iki katlı olarak yapılan hanın ortasında avlu ve şadırvan bulunur. Avlunun etrafına dizili olan dükkanların önü taşıyıcı ağaç direklerle revak görünümündedir.

🔺

Çarşı Camii’nin karşısında olan Millet Han, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2009-2011 yılları arasında  aslına uygun olarak restore edildi. Hanın üst katı Butik Hotel, alt katı ise nostaljik alışveriş merkezi olarak kullanılıyor.

🔺

Restore edilen konakları ve ihya projesi tamamlanan Eski Şehir ile birlikte Yukarı Fırat’ın en çekici ilçelerinden olan Arapgir’i mutlaka görmeniz gereken yerler listenize ekleyin. 🔺

3.ve 4. fotoğraflar restorasyon öncesine aittir. 5. fotoğrafın tarihi yok, 1950’ler olduğu düşünülüyor. 6. fotoğraf aynı açıdan 2018 yılına ait. Sonuncu hariç tüm fotoğraflar Arapgir Belediyesi’ne aittir. Teşekkür ederim.55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page