google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Asi Meleklerin Düşüşü

Neredeyse iki metre yüksekliğindeki tek bir mermer parçasına oyulmuş altmış figürlü bir piramite bakıyorsunuz.

📍

Agostino Fasolato tarafından yapılan 1750 tarihli bu görkemli mermer heykel, Venedik sanatının en önemli eserlerinden biridir ve Vicenza'da, Intesa San Paolo Müzesi, Leoni Montinari Sarayı'nın Gallerie d'Italia'sında yer almaktadır.

📍

Tek parça Carrara mermerinden yapılan “Asi Meleklerin Düşüşü”, İyi ve kötü arasındaki kavgayı temsil ediyor.

📍

En üstte, dini geleneğe göre, asi meleklerin cennetten kovulmasını ve cehenneme düşmesini savunanlardan biri olan Başmelek Michael vardır. Kılıcı çekilmiş ve bileğine QVIS UT DEVS kazınmış kalkanı bağlıdır. Önünde, ayakları kompozisyonun tabanına dayalı olarak, Şeytan sırtüstü dönmüştür: iki uçlu çatalı sağ elindedir ve sol eliyle işaret parmağını düşmanının yönüne doğru işaret eder. Savaşın iki kahramanı arasında, cennetten kovulan çok sayıda asi melek vardır.

📍

Heykel, cehennem alevlerinin şeklini yeniden yaratıyor gibi görünen karmaşık bir vücut bileşimidir. Düşmüş melekler, gerçekten de, iblislere dönüşmeleri anında gösterilir. Büyük bir teknik ustalık sergileyen bu eser, özellikle aynı dönemin diğer heykellerinden son derece farklı ve orijinal olması nedeniyle de ilgi çekicidir.

📍

Augustine Fasolato, 17. ve 18. yüzyıllar arasında Padua'da faaliyet gösteren bir heykeltıraş ailesindendi. Bunun dışında kendisi hakkında da eseri hakkında da fazla bilgi yok.
19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page