google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Atatürk Çiçeği

Atatürk çiçeği bitkisi, evlerimizde küçük bir yeni yıl havası getirmek için mükemmel bir ilk adımdır. Çarpıcı kırmızı-yeşil yaprakları ve yıldızlı şekli ile bulunduğu mekana şenlikli bir hava katar.

⭐️

İlginç bir bitkidir, canlı kırmızı renklerinin çiçek yaprakları olduğunu zannedersiniz ancak bunlar teknik olarak yapraklarıdır. Türkçede “brakte” adı verilen bu özel yapraklar bir çeşit koruyucudurlar ve görevleri polenleri çekmektedir. Atatürk çiçeğinin çiçekleri, aslında ortasındaki küçük sarı tomurcuklardır!

⭐️

Bilimsel adı Poinsettia olan çiçek çoğunlukla kırmızı renkle olmakla beraber beyazlara, pembelere, sarıya ve hatta alacalı versiyonlara kadar yüzden fazla farklı çeşidi vardır.

⭐️

Aslında Meksika kökenli olduklarını ve soğuğu gerçekten sevmediklerini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Avrupa kıtasına gelişi ise ancak 1834 yılında. Yapraklarının şekli nedeniyle de Noel Yıldızı olarak adlandırılıyor.

⭐️

Meksika'da ise 'Kutsal Gecenin Çiçekleri' anlamına gelen 'Flores de Noche Buena' olarak biliniyor. Bitkinin Noel ile ilişkisi de zaten 16. yüzyılda Meksika'da başlamış. İsa'nın doğum gününü kutlamak için bir hediye veremeyecek kadar fakir olduğu için yabani otları toplayarak bir buket yaparak kilise sunağının önüne yerleştiren bir kızın hikayesidir bu. Yabani otlardan bir anda kıpkırmızı çiçekler filizlenir ve bu bir Noel Mucizesi kabul edilir. 17. yüzyıldan itibaren de Meksika'daki Fransisken rahipleri yıldız şeklindeki yaprakları Beytüllahim Yıldızı’na benzeterek bu bitkileri Noel kutlamalarına dahil ederler. Bitkinin kırmızı renginin ise İsa'nın kanını sembolize ettiğine inanırlar.

⭐️

Ülkemizde ise Atatürk Çiçeği olarak anılmasının nedeni Mustafa Kemal Atatürk’ün bir yurtdışı seyahati sonrası Türkiye’ye getirmesidir. Çok da yakışır.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentários


bottom of page