google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Ayaspaşa, Uşakizade Köşkü

Dün Latife Hanım’ı anınca bugün söz etmeden yapamadım.

📍

1970 yılında Harbiye’deki evine taşınana dek yaşadığı ev, benim ilkokula giderken geçtiğim yol üzerindeydi. O muhteşem köşke bahar aylarında hanımelleri açtığı zaman geldiğinde bahçede dolaştığını görürdüm. Kim olduğunu bilmediğim ama bahçesinden el sallayan, ara sıra limonata ve kurabiye ikram eden bembeyaz saçlı kadını ilkokulu bitirince bir daha görmedim. Bir yıl sonra vefat edince kim olduğunu öğrendim ve o minicik anıları hep yüreğimde sakladım.

📍

Uşakizade Köşkü, Taksim’den Dolmabahçe’ye inerken Alman Konsolosluğu yanından girince, Cennet Bahçesi'ne gitmek için sağa döneceğinize sola dönüp sağdaki ilk sokaktan (yokuş) inerken, soldaki köşktü... Gördüğünüz ilk fotoğrafının 1960'dan önce çekilmiş olduğu düşünülüyor.

📍

Sonra köşkün başına gelmeyen kalmadı. Hikaye uzun, sabırla okuyunuz lütfen. Köşkü’nün üzerinde bulunduğu arsanın sahibi inşaat yapmak için izin istemiş. Koruma Kurulu da 1989 yılında köşkün aslına uygun olarak yeniden yapılması şartıyla arazinin diğer bölümüne konut yapılmasına onay vermiş. Metruk durumdaki köşk proje kapsamında yeniden yapılmak üzere yıkıldı sonunda. Betonarme bina inşaatına başlandı ama köşkün yapımına bir türlü başlanamadı. Bu nedenle inşaat, restorasyon projesine uygun davranılmadığı için mühürlendi.

📍

Köşkün bahçesinde yapımı durdurulan iki katlı yapının bulunduğu arsanın imar durumu daha sonra değişti. Arazi, Beyoğlu 1/5000 ölçekli Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda yeniden ele alındı. Yeni planla, söz konusu arsa “orta yoğunlukta konut” alanına alındı. Planın “Eski Eser-Kayıp Eser Envanteri”nde, söz konusu arsada, “1. grup korunması gerekli kültür varlığı Latife Hanım Köşkü”nün olduğu belirtilerek, yeniden inşa edilmesi şartı kondu. Plana bir vatandaş itiraz ederek arazideki konut fonksiyonunun kaldırılmasını talep etti. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, itirazı sonraki planlama aşamasında değerlendirmesi gerektiği gerekçesiyle reddetti.

📍

Bu arada el değiştiren arsanın yeni sahibi olan Londra, Dubai ve İstanbul’da proje geliştiren Dubai merkezli Kaizen İnşaat, yeni bir proje hazırladı. Proje, çalışması süren 1/1000 ölçekli Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın kabul edilmesinin ardından uygulamaya konulacak diye biliyordum en son.

📍

Şimdi hali son fotoğrafta gördüğünüz gibi... Dün kültürel bellek demiştim değil mi? Yeni nesilin söylediğini söyleyeceğim şimdi. “Taze bitti” 😢208 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page