google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Aynadaki Kadın

Venedikli ressamlar içinde Venedik Yüksek Rönesansı’nın kurucularından biri olan Giovanni Bellini'ye özel bir ilgim vardır. Onun tekniğine, kullandığı sıcak ışığa, renk geçişlerine ve Leonardo da Vinci ile özdeşleşen hava perspektifini kullanımına hayranım.

📍

Gördüğünüz "Aynadaki Kadın" tablosunda güzel kız kendini bakarken arka planda muhteşem bir manzara sahneyi aydınlatıyor. Başının arkasında ikinci bir ayna var. Bellini, iki ayna düzeni kullanarak, izleyicinin kadının başının iki görüntüsünü tek bir noktadan görmesini sağlamış, bu ancak resimde mümkün olan bir perspektif. Buna ek olarak, fiziksel mesafe çok kısa olmasına rağmen, kadının hareketinin bakanın bakış açısından bağımsızlığını arttırıyor. Pencere kenarında duran vazo, kadının oturduğu halıyla birlikte Flaman resimlerini hatırlatan bir özellik.

📍

Giovanni Bellini, 1483'ten itibaren Venedik Cumhuriyeti’nin resmi ressamı idi. Seksen beş yaşındayken yaptığı bu resim, onun olağanüstü yaratıcı yeteneğini gösteren son eserlerinden biri. İşin ilginç tarafı, bu onun ilk çıplak kadın resmi. Bu gerçekten istinai bir durum çünkü Giovanni Bellini neredeyse dini konuların ressamıdır.

📍

Naked Young Woman in Front of a Mirror, Giovanni Bellini, 62x79 cm, 1515, Kunsthistorisches Museum, Vienna

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Commenti


bottom of page