google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Büyük İskender

Tarih: MÖ 323, günlerden bugün...

Yer: Babil Sarayı

🗡

Tarihin gördüğü en etkileyici hükümdarlardan biri olan İskender, uzun içkili bir gecenin ardından rahatsızlandı ve on iki gün sonra hayata veda etti. Henüz 33 yaşındaydı.

🗡

Ölümüyle ilgili yapılan araştırmalarda hastalık ve zehirlenme üzerinde çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu konuya 2014 yılı Ocak ayında Clinical Toxicologydergisinde yayınlanan Yeni Zelanda Otoga Üniversitesi’nden ve ingiltere Birmingham Üniversitesi’nden araştırmacıların ortak çalışması yeni bir bakış açışı getirmiştir. Değerlendirmeler sonucu birkaç başlık halinde sıralanan hastalıkların hiçbiri olamayacağına karar verilmiştir.

🗡

Farklı zehirlerin etkileri ve İskender’in bulgularıyla yapılan karşılaştırmaya göre Veratrum Album adında Avrupa’nın ve Batı Asya’nın nemli yüksek dağlarında bulunan bir bitki ağır basmaktadır. Ancak muhtemelen kesin gerçeği hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.

🗡

İskender, günümüzde dünyanın en büyük komutanları ve askeri dehaları arasında kabul ediliyor. Sadece savaşçı ruhuyla değil, Yunan uygarlığının sürekli olarak yayılmasındaki büyük payıyla da...0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page