google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Baba Kuruş ve Baba Sa’d

Burası Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde Arap atçılığının oluşmasını sağlayan safkan arap aygırları Baba Kuruş ve Baba Sa’d’ın Karacabey @tigem_gm TİGEM’deki anıt mezarı.

🐎

Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte, Atatürk’ün talimatıyla Safkan Arap atı yetiştiriciliği konusunda bir komisyon kurulmuştur. Bu doğrultuda 1933 yılında Karacabey Harası’na biri Şam’dan, diğeri Bağdat’tan özel olarak getirilmiştir. Baba Kuruş erkek, Baba Sa’d ise dişidir. Bu ikisinden 147 tay dünyaya gelmiştir. Çok değerli bu iki at için 1950’li yıllarda bu anıt mezar yapılmıştır. Türkiye’de ilk ve tektir.

🐎

Nispeten ufak, yumuşak ve zarif yapılı olan Arap atı, İngiliz atı kadar hızlı değildir ama dayanıklılığı ve zekâsı daha yüksektir.

🐎

At, Türklerin çok değer verdiği bir hayvan olup at mezarları geleneği Orta Asya kökenlidir. Atların mezarlara gömülen hayvan olarak ön plana çıkması, önemli bir Proto-Türk kültürü olan ve başlangıcı MÖ 6. yüzyıl olarak kabul edilen, Tagar Kültürü ve onun değişik veya gelişmiş bir şekli olan Taştık Kültürü devrinde ortaya çıkmıştır.22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page