google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Bitmeyen sancı, kölelik...

Genç, tamamen çıplak bir köle bir halının üzerinde oturuyor. Boynundan sarkan tabelada, onu bir Doğu pazarında mal olarak sunan bir Yunanca yazıt (Gül, 18 yaşında, 800 madeni paraya satılıyor) var. Utancını gizlemek için başını öne eğmiş.

📍

Bu, Jiménez Aranda'nın en sembolik tablolarından ve 19. yüzyıl İspanyol resmindeki en ilginç kadın nü resimlerinden biridir. Genellikle askeri sahneler yapan Sevilla’lı sanatçının bu şaşırtıcı resmi gerçekten eşsiz bir çalışmadır.

📍

Burada Jiménez Aranda, genç kadının duruşunu, çıplaklığının tamamen natüralist ve canlı bir şekilde yorumlanmasından kaynaklanan bir şehvetle doldurmuş. Kadının duruşu ve gölgeli yüzü baştan çıkarıcılığı güçlendirirken omuzlarına dökülen buklelerle bunu saklamaya çalışması muhteşem.

📍

Sanatçı, bu akademik çıplak kadın tasvirini, Jean-Léon Gérome gibi Oryantalist resmin büyük ustalarının eserleri sayesinde Fransa'da moda haline gelen köle ve odalık sahnelerini anımsatan Doğulu bir ortama yerleştirmiş. Rengarenk halının pürüzlülüğüne karşı genç kadının solgun beyaz bedenini yorumlamasında şehvetli bir oran var. Ayrıca, izleyiciyi genç kadından önemli ölçüde daha yükseğe yerleştiren ve aşağılanmış gençliği şehvetle çevrelemiş olan erkeklerin bakış açısını mükemmel bir şekilde ortaya koyan, dik bir şekilde aşağıya inen görüş açısının modernliği de çarpıcı. Görüş alanını genişletmeden sadece ayaklarını boyayarak, olası alıcıların bir köle etrafındaki bakışlarının yarattığı aşağılayıcı ve utanç verici duyuma odaklandığı kompozisyon resme büyük bir anlatı etkisi getirmiş.

📍

A Slave for Sale, José Jiménez Aranda, c. 1897, Prado Museum, Madrid

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page