google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Boğa başı

Floransa Katedrali yani Santa Maria del Fiore, genellikle ilk bakışta görünmeyen birçok ayrıntıyı gizler. Bunların arasında, katedralin kuzey tarafında “Via Ricasoli” caddesi yönünde, sol üstte sütun başlıklarından birine yerleştirilmiş bir boğa başı vardır. Bu, kilisenin kubbesinin zirvesine erişim sağlayan “Porta delle Mandorla” olarak bilinen kapının üzerindeki süslemelerden biri.

📍

Boğanın buraya neden yerleştirildiğinden kimse tam olarak emin olmasa da, iki geçerli teori var. Bunlardan biri inşaatçılar tarafından binanın inşaat çalışmaları sırasında kullanılan ve hayatını kaybeden yük hayvanlarının anısına yapılmış olması.

📍

Ancak biraz komik olan başka bir hikaye daha var. Güya katedralin inşası sırasında taş ustalarından birinin bölgedeki zengin bir esnafın karısıyla ilişkisi varmış. Koca ihaneti öğrenince hemen dini mahkemeye şikayette bulunmaya karar vermiş. Karısı bunu duyunca taş ustası ile olan ilişkiyi sonlandırmış. Kalbi kırılan taş ustası, aşkının sembolünü yaratarak intikam almaya karar vermiş ve bu boğa kafasını taştan oymuş. Hayvanın boynuzlarını kadının gerçekten kimi sevdiğini göstermek için doğrudan kocanın dükkanını işaret eder şekilde yerleştirmiş.

📍

Hangisi doğru bilinmez ama bu boğa başı hem yük hayvanlarının hem de aşkın tehlikelerinin kilise ayakta kaldığı sürece hatırlanmasını sağlıyor.
4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page