google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Bocca della Verità

Roma’da Santa Maria in Cosmedin Kilisesi’nin revakında bulunan bu insan yüzlü kabartma, belki de dünyanın ilk yalan makinesi 😊 Adı da bunu anlatıyor zaten “Gerçeğin Ağzı”.

📍

MÖ 1. yüzyıla tarihlenen kabartmanın Roma çeşmelerinden birisinin parçası veya lağım kapağı olarak tasarlandığı tahmin ediliyor. Mermerinin ise Roma’da pek makbul olan Povanozzetto mermeri olduğu söyleniyor. Anadolu, Frigya kökenli bu mermerden yapılan bu kabartmadaki yüzün ise Tiber Nehri tanrısı Bocca veya Okeanos olduğu sanılmakta.

📍

Ortaçağ söylencelerinde kabartmanın ağzına elini sokan kişinin bu sırada yalan söylemesi halinde elinin heykel tarafından ısırılacağı aktarılır. Bu inancın kaynağı da Romalı şair Vergilius Maro’nun, kocasını aldatan bir imparatoriçenin ‘Bocca’nın ağzını kullanarak kocasını kandırmasıyla ilgili bir şiiri.

📍

Anlatıya göre Romalı bir asilzade eşinin kendisini aldattığından şüpheleniyor ve gerçeğin ağzı ile test etmek istiyor. Kadın kurnaz, sevgilisi ile bir plan yapıyor. Meraklı bakışların önünde kadın gerçeğin ağzına yaklaşırken meczup kılığına girmiş sevgilisi milletin önünde onu öpüyor. Kadın numaradan şaşkın, ahali tekme-tokat adamı uzaklaştırıyor. Hanım elini gerçeğin ağzına sokuyor ve kocasına cevap veriyor: ”Beni şimdiye kadar senden ve bir de şu az önceki deliden başka kimse öpmedi”. Kadının eli, kocanın itibarı kurtuluyor. Ancak gerçeği bilen Bocca della verita küsüyor ve bir daha görevini yapmıyor. Hala da küs ama gene de siz dikkatli olun 😉

📍

Mask, Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in başrollerini oynadığı 1953 tarihli Roma Tatili adlı filmde de küs haliyle rol almış. 😊
2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page