google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Cendere Köprüsü

MS 211 yılında bugün Roma İmparatoru Septimius Severus öldü. İmparatorluk, kavgacı ve huysuzlukları ile bilinen iki oğluna kaldı: Caracalla ve Publius Septimius Geta.

📍

Septimus Severus,hızlı karar verebilen başarılı bir hükümdardı. Bir gün İstanbul’daki izlerinden de söz ederiz ama bugün MS 2. yy sonlarında izlediği doğu politikası ile bağlantılı olarak, eşi Julia Domna, oğulları Carcala ile Geta onuruna yaptırılmış olan Cendere Köprüsü’nden konuşalım. Öncelikle şunu söyleyim MS I. yüzyılda Samsat’ta karargah kurmuş olan XVI. Roma Lejyonu tarafından inşa edilen Roma mühendisliğinin bir şaheseridir.

📍

Fırat’ın kolu olan Kahta çayının üzerindeki köprü bugünkü adını ihtişamlı bir kanyondan akan çayın her iki tarafını bir araya getirdiği için almıştır.

📍

Köprünün 4 ayağında 4 ayrı sütun vardır ve 5,95m yüksekliğindeki her bir sütunun üzerinde sütunların dikiliş amaçlarını doğrulayan kitabeler konulmuştur. Bu sütunlardan Kahta tarafındakilerden ilki Roma İmparatoru Septimus Severus’u, 2. sütun karısı Kulia Domna’yı, Sincik tarafındakilerden biri oğlu Caracalla’yı ve sonuncu sütun da diğer oğlu Geta’yı temsil etmektedir. Caracalla, imparatorluk için rakip olarak gördüğü kendisinden bir yaş küçük kardeşi Geta’yı öldürtmüş ve onun onuruna dikilen sütunu köprüden kaldırtmıştır. Ancak kitabe halen yerinde durmaktadır.

📍

Cendere Köprüsü, 117,5m uzunluğu ve 7,8m genişliğinde olup en önemli özelliği iki ayağı arasındaki mesafenin yaklaşık 40m olması ve hiç bir bağlayıcı malzeme olmadan inşa edilmesidir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page