google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Citadelle de Vauban'ın sakini

Bugün Fransa'nın “Zümrüt Sahil” olarak tanımlanan Bretonya bölgesine gidelim. Bretonya kıyılarındaki en büyük ada olan Belle-Ile’de kayalık burna yani Pointe des Poulains’e doğru yürürseniz bir şato-kale göreceksiniz.

📍

Ama önce Sarah Bernhardt’dan söz edelim. O, ilk küresel süperstarlardan biriydi ve onu uluslararası üne kavuşturan performans ile gerçeklik arasındaki çizgileri bulanıklaştırma konusundaki yeteneğiydi. Günümüzde Art Nouveau hareketini onsuz anlatamayız. Yaşadığı dönemde her adımı takip edilen sanatçının 1894’de, 50 yaşında, gittiğinde ilk görüşte vurulduğu kale, kaçış yeri oldu. Önce bir tatil evine dönüştürdüğü kalede ve daha sonra satın aldığı yakındaki bir şatoda 30 yaz geçirdi.

📍

Yanında ailesi ve beslediği vahşi hayvanlarıyla gösterişli bir giriş yapıp dekorasyonu lüks mobilyalarla değiştirse de "onu yalnızlığı, sessizliği, vahşiliği, balıkçıları, şeffaflığı için seviyorum. Gri-yeşil deniz, gökyüzü bazen mavi, bazen siyah… Burayı bulduğum hayaller, idealler ve güzellik için seviyorum.” diyordu.

📍

Uçurumun kenarına patikalar açtırdı, kayalara bir taht bile oydurdu ama gerektiğinde yerel halka yardım da etti. Halk onu sevdi. Ziyaretçileri hiç eksik olmadı. Bu ünlü konuklar arasında ilham perisi olduğu Marcel Proust ile onun en bilinen portrelerini yapan ressam Georges Clairin de vardı. Birinci Dünya Savaşı sırasında ev, entelektüellerin ve politikacıların fikir alışverişinde bulunmaları için hoş bir sığınak oldu.

📍

Le Palais limanına bakan devasa kale, Citadelle de Vauban, bir zamanlar Benedictine manastırının yeriydi. 17. yüzyılda, Hollanda ile uzun bir savaştan sonra, Fransızlar, tüm zamanların en büyük askeri mühendislerinden biri olan Sebastien le Prestre de Vauban'ı buraya bir kale inşa etmesi için göndermişti.

📍

Bu yapı, eski mülkünden geriye kalanların hemen hemen hepsi. Büyük şato, Almanlar tarafından II. Dünya Savaşı sırasında adayı işgal ettiklerinde yok edildi ve yakınlardaki sahip olduğu çiftlik de şimdi bir golf sahası.

📍

Son arzusu burada yüzü denize dönük defnedilmek olduğu halde 1923’de öldüğünde Paris'teki Père Lachaise mezarlığına gömüldü.
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page