google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Clandras köprüsü

Anadolu’yu Ege’ye bağlayan güzergah üzerinde yer alan Uşak, doğası, tarihi, kültürü ve doğal oluşum yerleriyle büyüleyicidir. Fotoğrafta gördüğünüz Clandras Köprüsü gibi… Köprü, merkeze yaklaşık 65 km uzaklıkta olan Karahallı İlçesi'ndedir. Karahallı, dokumalarıyla ünlü bir yerdir ki onu sonra konuşuruz.

📍

Banaz Çayı üzerinde bulunan Clandras Köprüsü, kesme taş ve hafif sivri tek gözlüdür. Köprünün kemer uzunluğu 24m, derinliği 17m, eni 1.75m’dir. Kalemle işlenmiş kemerin taşları zıvanalı olarak birbirine kenetlenmiştir. Roma dönemine tarihlenen köprü ne yazık ki değişik zamanlarda geçirdiği onarımlarda özgünlüğünü kaybetmiştir.

📍

Köprü deyip duruyorum ama aslında sonradan köprü olarak kullanılmış olup aslı su kemeridir. Ulubey Kanyonu'nun doğu kısmında bulunan kaynak suyu, Clandras su kemerinin yardımıyla 2,5km mesafeden, Roma köprüsünün batısında, kanyonun genişlediği alanda bulunan ve büyük bir yerleşim yeri olduğu düşünülen Pepouza kentine getirilirdi.

📍

Clandras Köprüsü’nün hemen yanında da Karahallı Elektrik Santrali bulunuyor. 1960 yılında kurulan santral hala aktif şekilde elektrik üretiyor. Elektrik Santrali'nden boşaltılan su, beton kanal aracılığı ile köprünün yanından aşağı döküldüğünden ilk bakışta şelale izlenimi alırsınız.

📍

Yolunuz düşerse…0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page