google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Conk Bayırı

Uykusuz, yorgun ve sıtma nedeniyle halsizdi. Bir gün önce 1. Anafartalar Zaferi’ni kazanmış ve hemen Conkbayırı’na geçmişti. 10 Ağustos 1915 sabahı Conkbayırı’nda göğsündeki saate isabet eden bir şarapnel parçasıyla yaralandı.

🇹🇷

Canını kurtaran o saati başarının hatırası olarak o akşam Liman von Sanders’e hediye etti. Ruşen Eşref o saati “Mekteb-i Harbiye’den beri sakladığı @omega markalı kuvvetlice bir talebe saati” olarak tanımlar. Atatürk için manevi değeri olan bu saati kendisine kimin hediye ettiğinden ya da miras kaldığından söz etmeyişi de dikkat çekicidir. Çocukluğuna ait hatıralarını fırsat buldukça yakınındakilere anlatmaktan zevk alan Atatürk, saat hakkında herhangi bir bilgi vermemiştir.

🇹🇷

Saatin sonraki hikayesi karışık biraz. Liman von Sanders Almanya’da vefat ettiği zaman eşyaları müzayede ile satılmış olduğundan bu saati Amerika zenginlerinden birinin değerli bir fiyatla almış olduğu biliniyor. Ne yazık ki dönemin hükümeti ne Paşa’nın ölümünden ne de müzayededen haberdar olmamış. @omega firması 1939’da bu saatin peşine düşünce basın haberdar olmuş. Saat bulunamasa da firma bunun reklamını yapmış tabii.

🇹🇷

Çanakkale Savaşları’nın 90. Yılı hazırlıkları sırasında, saatin akıbeti Dışişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Berlin Büyükelçiliği tarafından yeniden araştırıldı ancak bir sonuca ulaşılamadı.

🇹🇷

Bir dizi ihmalkarlık ve özensizlik sonucu saatin akibetini hala bilmiyoruz. Varlığımızın nedeni olan o saatin yeniden peşine düşülmesi gerektiğine inanıyorum.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page