google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Düğmeli Evler

Genel olarak Manavgat yangını tanımını kullandığımız ama Akseki’ye kadar geniş bir alanı kapsayan yangın yavaş yavaş kontrol altına alınıyor. Çok büyük kayıp var biliyorsunuz… Bu kayıplar arasında konut mimarisi açısından çok özellikli yapılar da var.

📍

Bölge, tarih boyunca ticaret yollarına ev sahipliği yapmanın yanı sıra, klimatik özellikler bakımından da bir geçiş yöresidir. Bu çevrenin Akdeniz’in ılıman ve iç kesimlerin soğuk karasal iklimleri arasında geçiş alanı olması da bu özgün mimari tekniğin keşfine yardımcı olmuştur. Düğmeli evler…

📍

Malzeme kullanımı, inşa tekniği ve şekilsel form özellikleriyle özgün bir mimari karaktere sahip olan “düğmeli evler” doğal çevreden kolaylıkla temin edilen taş ve ağaç malzemeden inşa edildiği için aynı zamanda ekolojik bir mimari geleneği temsil eder.

📍

1970’lerden itibaren modern inşaat malzemelerine teslim olunsa da bu geleneğin günümüze kadar yaşaması, meskenlerin yapımının imece usulüyle nesilden nesile aile içinde öğrenilerek devam etmesi nedeniyledir.

📍

Usta, çırağına Toros Sediri’ni, Katran Ardıcı’nı, Andız’ı ya da Dut Ağacı’nı evin neresinde kullanacağını ve nedenlerini anlatacak; duvarların nasıl dengede kalacağını öğretecek; sınırlı olan kullanışlı araziyi nasıl hesap edeceğini gösterecek… Dile kolay 350 yıllık gelenek.

📍

Hani “yaptık, oldu işte” ile biraz zor…3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page