google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Dünya Barış Günü

Bugün Dünya Barış Günü. Kafanız karıştı değil mi? 1 Eylül’de de Dünya Barış Günü’nü kutlamıştık. Anlatayım:

🕊

Dünya Barış Günü resmi olarak 21 Eylül tarihinde kutlanır. Bunun gerekçesi Birleşmiş Milletler'in almış olduğu karara dayanıyor. 7 Eylül 2001’e kadar Almanya'nın 1939 yılında Polonya'yı işgal ettiği tarih olan 1 Eylül olarak kabul edilmekteydi. Ancak söz konusu tarihten itibaren 21 Eylül olarak kabul ediliyor. Niye 21 Eylül? Genel Kurul'un açılış günü olan her Eylül'ün üçüncü salısı" yerine... Mantıksız olduğunu biliyorum ama zaten barışta önce yürek olur, mantık değil. Neyse...

🕊

Barışın olmadığı bir dünyada bu tarihlerin çok da önemi yok aslında. Ben de zaten başka şey anlatacağım. Fotoğrafta gördüğünüz çan, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı”. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından 1954 yılında yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı ve her 21 Eylül’de çalınıyor.

🕊

Çan kulesi, Buda'nın doğduğu yeri simgeleyen Hanamido'dan (çiçeklerle süslenmiş küçük bir tapınak) esinlenerek yapılmıştır. Çan her çalışında dünyaya bir mesaj veriyor: “Barış değerlidir. Barış için özlem duymak yeterli değildir. Barış, çalışmayı gerektirir -uzun, zor ve sıkı bir çalışma...”

🕊

Her günü Barış Günü olarak kutlayacağımız bir dünya dileğiyle...

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Коментари


bottom of page