google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Dünya Müzik Günü - Resim ve Müzik

Bugün Dünya Müzik Günü… Fransız Müzik ve Dans yönetmeni Maurice Fleuret tarafından tasarlanıp, Kültür Bakanı Jack Lang'in önerisiyle 1981 yılında Fransa'da başlatılıldı. Türkiye’de ilk kez 2005 yılında etkinlikler yapıldı.

📍

Her ne kadar Barok ve özellikle de Romantik dönemde her iki sanatın verdiği hislerde bir bütünlük olsa da resim sanatı ile müzik birlikteliği 20. yüzyıla kadar çok ortaya çıkmamıştı.

📍

Yirminci yüzyılda bütün sanat dallarının temelinde olan armoni ve kompozisyon, biçimsel bağlamda resim ve müzikte ortak kullanılan temel kavramlardan olmuştur. Bu bağlamda resimdeki renk, çizgi, biçim gibi müzikte de ses, ton ve tını armoninin elemanları olarak gösterilir.

📍

Günümüzde resme renklerle müziksel bir etki verilmesi “soyut sanat”ın başlangıcı kabul ediliyor. Wassili Kandinsky’nin ‘sesin görünebilir’, ‘rengin işitilebilir’ olduğu şeklindeki görüşüne saygı duyarak bugünü onun resimleri ve “Bütün renklerimi ruhumda, gözlerimin önünde gördüm. Vahşi, neredeyse çılgın çizgiler çizildi önümde”. dediği Wagner’in Lohengrin operasıyla kutlayalım.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page