google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Dürer - Stravinsky

Albrecht Dürer, Kuzey Avrupa’da kendini bir zanaatçı değil, bir entelektüel olarak tanıtan ilk sanatçılardan biridir.

📍

Perspektif, mutlak güzellik, ideal oran ve uyum üzerine yaptığı çalışmalar ve resim kuramları kuzeyde Rönesans’ın yayılmasını sağlamıştır.

📍

İlk ticari markayı yaratmış, “A. ve D.”yi logo olarak kullanarak resimlerinin taklit edilmesini engellemeye çalışmış hatta imparatorun emri ile resimlerine imtiyaz hakkı almıştır. Kısacası ilk defa telif hakkını kullanan sanatçıdır.

📍

Kendi dehasının farkında olarak ancak bunun bir hediye olduğunu bilerek yaşayan ve üreten Dürer, 1528 yılında bugün hayata veda etti.

📍

20. yüzyıl müziğinin en etkili ve önemli bestecileɾinden Igor Stravinsky de 1971 yılında bugün hayattan ayrılmıştı. Müziğin her dalında yaptığı besteleriyle tanınan Stravinsky’nin en önemli özelliklerinden biri kendisini devamlı geliştirmesi ve her yeni tekniği kendi gelişimine başarılı bir şekilde entegre edebilmesiydi. Büyük bir besteci olmasının nedenlerinden biri budur.

📍

Venedik’te San Michele adasında yıllarca birlikte çalıştığı Rus sanat eleştirmeni ve Ballet Russes’un kurucusu Serge Diaghilev’e yakın bir yerde sonsuz uykusunda.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page