google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Darkale

"Gizli hazine" gibi tanımları hiç sevmiyorum ama şu bir gerçek ki Anadolu'da çok sayıda bilinmeyen güzellikler var. Darkale bunlardan biri. Kaynaklarda Tarhala, Tırhala, Trakhala, Trakhoula, Trakoula olarak geçiyor. Trakhoula sözcüğünün Helen dilinde bir anlamı olmamasına rağmen Rumca Trakhys (taşlık,kayalık) sözcüğünden türetildiği sanılıyor. Darkale, Manisa-Soma'ya bağlı tipik Osmanlı devri özelliğini taşıyan bir köy.

📍

Antik dönemde Mysia bölgesinin sınırları içinde kalan Darkale, Bergama Krallığı’nın sonrasında da Roma İmparatorluğu’nun önemli şehirlerinden olan Pergamon’un yönetimi altında yer almış. Roma döneminde muhtemelen Pergamon’u doğudan gelecek tehlikelere karşı koruyan bir karakoldu.

📍

Bizans dönemine ait mimari parçalar, Darkale'de Osmanlı dönemine ait eserlerde devşirme malzeme olarak karşımıza çıkar. Birbirinden güzel geleneksel Osmanlı evlerinin sıralandığı sokaklar bir yana benim en çok sevdiğim yapı köy meydanındaki Kırkoluk Camii'dir. Barok karakterli süslemeleri nedeniyle 19. yüzyıla tarihlenen caminin en dikkat çekici tarafı da bu süslemelerdir zaten.

📍

Son cemaat yerinin doğusunda kemer aralarında sarmaşıklar, kemer içlerinde iri akantus yapraklar; güney duvarında perde motifli mihrap nişinin içinde perdeden zincirle sarkıtılmış çiçekli vazo, vazonun iki yanında şamdan... Son cemaat mahallinin batı bölümü, güney duvarda kalem işi perde motifleriyle bezenmiş mihrap... Mihrabın iç süslemesi kemerli bir çerçeveden sarkan kandil ve kandilin iki yanında duran şamdan motifi...

📍

Bir gidip baksanız mı?1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page