google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Doğum günün kutlu olsun Nâzım

Nâzım Hikmet Ran, aslında 20 Kasım 1901 yılında Selanik’te doğdu. Ancak ailesi 40 gün için bir yaş büyük görünmesin diye doğum tarihini nüfus kütüğüne 15 Ocak 1902 olarak işletti. Bugün doğduğu evin yeri tam olarak bilinmese de, Selanik’in dar sokakları, cumbalı evleriyle romantik mahallelerinden biri olan Ano Poli’de, Tsinari’ye yakın bir yerde olduğu tahmin edilmektedir (üstte sağda).

📍

Babası Hikmet Bey'e ait Kadıköy Nevzemin Sokak'taki ev için (altta sağda) ise geçen yıl bu günlerde deprem tehlikesi nedeniyle yıkım kararı alınmıştı. Nâzım’ın ikinci defa Sovyetler Birliği'nden Türkiye'ye dönüşünde geçirdiği soruşturmadan sonra Aralık 1928'de İstanbul'a döndüğünde Süreyya Sineması'nda müdürlük yapan babası Hikmet Bey'in yanına yerleştiği biliniyor. 1932’de babası ölene dek onunla birlikte yaşadığı, efsane şiirlerin yazıldığı bu evin geleceği meçhul.

📍

Nâzım, son kez İstanbul’dan ayrılmadan önce eşi Münevver Hanım ile Mühürdar Mahallesi Dumlupınar’da bulunan sol alttaki fotoğraftaki evde yaşıyordu. Ev hala olduğu gibi duruyor. Ancak onu da sadece uzaktan seyretmek mümkün, gördüğünüzde “Burası Nâzım Hikmet’in yaşadığı ev!” diyebilirsiniz, o kadar. Biliyorsanız tabii, çünkü hiç bilgi yok.

📍

Hiç sahip çıkamadığımız adam... Doğum günün kutlu olsun.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page