google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Dua somunları

Dua Somunları (İng. Prayer / Praying Nuts), çok değerli ve son derece nadir el oyması ahşap minyatürlerdir. Gotik sanat denilince akla genellikle etkileyici yapılar gelir ancak Gotik sanatta boyutları tek elde rahatça tutulabilen çok küçük yapıtlar da vardır.

📍

Bunları yapan sanatçıların isimlerini bilmiyoruz ancak o dönemin soyluları için yapılmış çok özel minyatür dinsel objeler olduklarından eminiz.

📍

Günümüze kalabilen 150 civarındaki örneğin 15. ve 16. yüzyıllar arasında oluşturuldukları düşünülüyor. En büyük üretim Hollanda ve Flaman’da yapılmış.

📍

30-65 mm arasındaki boyutlarıyla her parça benzersiz, özel ve şüphesiz şaşırtıcı. Kapalı haliyle bir cevizi andıran her parça, genelde kokulu bir ağaç kabuğunun işlenmesiyle oluşturulmuştur.

📍

Dışarıdan bakıldığında basit küreler gibi görünürler, açıldıklarında ise tamamen elle oyulmuş güzel bir eseri ortaya çıkarırlar. O kadar hassas işlenmiştir ki, çoğu zaman çıplak gözle görmek neredeyse imkansızdır. Uzmanlara göre bunların işlenmesi yaklaşık 30 yıldan sürüyordu.
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Bình luận


bottom of page