google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Emilie Flöge

Bir Gustav Klimt tablosunu gördüğünüzde hemen tanırsınız. Canlı ve neredeyse halüsinasyon diyebileceğimiz baskılı, altın varaklı giysileriyle kadın portreleri, onun tanınabilirliğinin sebebi.

📍

Hiç düşündünüz mü, o mozaik gibi elbiseler gerçek miydi? Klimt'in döneminde Viyana sosyetesinin güzel kadınları bunları giyiyor muydu? Tasarımların arkasında kim vardı?

📍

Evet, bunlar zamanın gölgesinde unutulmuş bir isim olan Emilie Flöge’nin yarattığı gerçek elbiselerdi. Emilie Flöge, Viyana'da ablasıyla beraber terzi olarak çalışırken 1899'da bir terzilik yarışmasını kazanınca prestijli bir sergi için bir elbise siparişi aldıktan sonra işleri açıldı. Viyana'nın en önemli caddelerinden birinde bir haute couture moda salonu açtılar. Onlar da Paris'teki çağdaşları Coco Chanel ve Christian Dior gibi yenilikçiydiler.

📍

Emilie'nin o zamanlar geleneksel toplumun anlayamayacağı daha isyankar bir zevki vardı. Onu anlayan Gustav Klimt oldu. Kardeşleri evli olduğu için Emilie henüz 18 yaşındayken tanışmışlardı.

📍

Sevgili ya da arkadaş, ömür boyu hayat arkadaşı oldular. Kışkırtıcı tarzı ve erotik sanatıyla Klimt gibi, Emilie’de de devrimci bir şeyler yaratma tutkusu vardı. Onun elbiseleri korsesiz giyilen, rahat, geniş kollu, omuzlarından gevşekçe sarkan elbiselerdi. Tasarımları, erken feminist hareketten etkilenmiş, aynı zamanda Klimt'in bohemizminden de ilham almıştır.

📍

Klimt’in resimlerinin aksine elbiseler satılmadı. Çok devrimciydiler, zamanlarının çok ilerisindeydiler. Fotoğraflarda gördüğünüz ikiliyi 1800'lerin sonundan zaman yolculuğu yapan şık hippiler olarak tanımlamanız mümkün.

📍

II. Dünya Savaşı'nda, Nazilerin Avusturya'yı işgali sonrasında salonunu kapatmak zorunda kalarak evinin üst katından çalıştı. Savaşın sonunda, koleksiyonları ve Gustav Klimt'e ait değerli nesneler de dahil olmak üzere bir yangın binayı yok etti.

📍

Ne yazık ki özgün tasarımlarının tanınmasını göremedi.

📍

Valentino, Sonbahar/Kış 2015 defilesinde Emilie Flöge'den ilham alan tasarımları kullandı. Defilenin broşüründe koleksiyon için ilham kaynağı olarak Emilie Flöge’nin adı varsa da gösteriye katılanların çoğu muhtemelen bu "Emilie"nin kim olduğunu bilmiyordu.
33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page