google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Fil yokuşu

Zeyrek yokuşlarıyla ünlüdür. En ünlüsü ise Fil Yokuşu’dur. Yooo, dikliğinden ve çıkması zor olduğundan değil. Şöyle anlatayım:

🐘

Fillerin Osmanlı ordusuyla ilk karşılaşışı meşhur Ankara Savaşı. Sonuç malum. Hızlı hareket etmesi gereken ve çağlar boyu hilal düzeninde savaşan orduyu fillerin yavaşlatması sonucudur bu yenilgi diyenler de var. Eh, olabilir tabii. Ama vazgeçilmiş mi fillerden, hayır.

🐘

İlk kez bir Uzak Doğu sultanı tarafından hediye edilen ve kara yoluyla Anadolu’ya çoook uzun bir süre sonra varmayı başaran fillerin İstanbul Boğazı’ndan Rumeli’ye geçişleri de tam bir macera olur. Galata-Kasımpaşa üzerinden Silahtarağa ve Eyüp sırtlarına oradan Topkapı Sarayı’na yolculuk yaptılar. Geçiş noktalarından biri de işte bu yokuş.

🐘

Fil Yokuşu’nun girişi, Atatürk Bulvarının Saraçhane yönünden gelindiğinde solda kalır. Mukimlerinin en ünlülerinden biri Evliya Çelebi’dir. İlköğrenimini sıbyan mektebinde ikmal eden Evliya Çelebi’nin Fil Yokuşu üzerindeki Hamit Efendi medresesinde yedi yıl eğitim gördüğü de kayıtlarda mevcuttur. Bir diğeri ise ilk gençlik yıllarında dedesi Abdüllatif Efendi’nin Zeyrek Fil yokuşundaki evinde ikamet ederken Beyazıt’taki okuluna devam ettiği hayat hikayesinden öğrenilen Namık Kemal’dir.

🐘

Yolunuz düşerse...

89 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page