google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Güneş Kral

Annesi ile babasının evlenmesinden 17 yıl sonra ilk çocuk olarak doğdu. Annesinin naibeliğinde beş yaşında tahta çıktı. Amcası ve diğer asiller halkı kışkırtarak onu tahttan indirmeye çalıştı.

📍

1654 yaşında bugün taç giydiğinde 21 yaşındaydı. İnanılmaz çalışkan olmasına rağmen eğlenceye de düşkündü. Devlet yönetiminde çalışan tekeller kurdu. Fransa’nın ilk sömürge imparatorluğunu yarattı.

📍

Bilinçli olarak oluşturduğu “Güneş Kral” imajı, dünyayı bir tiyatro sahnesi olarak gördüğü için onun ömrü boyunca oynadığı başroldü. Akıl almayacak paralarla yapılan Versailles Sarayı, her bakımdan Fransa’nın en güçlü devrinin ve kraliyet gücünün sembolü oldu.

📍

Gerçeğe uygun boyutlarda resmedilmiş bu portresinde XIV. Louis, sarayının içinde kraliyetini ve gücünü temsil eden objeler ve desenler içinde gösterilmiş. Eserdeki her bir ayrıntı elbette ki onun egemenliğini, asaletini ve sonsuz otoritesini simgelemek için tasarlanmış. Çünkü tablo, sarayda kralın olmadığı durumlarda kendisinin temsilcisiydi ve krala gösterilen aynı saygı tabloya da gösterilmek zorundaydı.

📍

Eserin yapıldığı tarihte 63 yaşında olan XIV. Louis, bu resimde yaşına o kadar tezat bir görünümde ki. Bunu eserin en dikkat çekici yanı olan kralın uzun ve şekilli bacaklarına bakınca daha net anlıyoruz. Bacakları, gençliğinde balet olan kralın en çok övündüğü ve gösterişle sergilediği kısmıydı. Haliyle güzel görünüşlü dansçı bacaklarına özellikle vurgu yapılmış.

📍

Louis XIV King of France and Navarre, Hyacinthe Rigaud, 1701, Château de Versailles

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page