google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Günlerin birlikteliği

Bugün Berat Kandili. Temize çıkmak, borçtan, yükten kurtulmak" anlamına gelen Arapça ‘Berâet', İslamiyette en önemli gecelerden biridir. Bu gece tüm ameller ortaya dökülür. Yaradan’ın rahmetini ve lütfunu yağdırdığı gecedir. Tövbe edenler, edebilenler için...

📍

Tüm İslam aleminin iyiliğe ve sağlığa uzanan dualarını paylaşıyorum.

📍

Bugün Hz. Musa'ya inananlar için de Purim Bayramı. Yahudilerin Pers Kralı tarafından yok edilmekten kurtulmaları şerefine kutlanan bu bayram, mutluluk bayramıdır. Tanrı'ya bağlı duran tarafı temsil eden içteki çocuğun neşe ve coşkusuna temas ederek yaşam koşullarının getirdiği üzüntülerden uzaklaşma demektir.

📍

Dualarını paylaşıyor ve dünyamızdaki hastalık, savaş vb kötülüklerin yok olmasına vesile olmasını diliyorum.

📍

Bugün Hristiyanlar için de St. Patrick Günü. Hristiyanlık ve pek çok dinde Hz. Havva'nın cennette bulunduğu sürede elinde 4 yapraklı yonca ile gezdiğine inanılır. Kelt mitolojisinde ise dört yapraklı yonca şanstan ziyade kötü ruhları kovmak için tılsım olarak kullanılırdı. Orta Çağ'da bu mit, perileri önceden görüp onlara karşı önlem alabilmek için dört yapraklı yoncaların kullanılması mitine evrimleşti. Bu nedenle Orta Çağ çocukları, dört yapraklı yoncalar bulup peri avına çıkar, oyunlar oynarlardı.

📍

Daha sonradan bu oyun, Aziz Patrick tarafından İrlanda'ya Hristiyanlık'ı tanıtmak için kullanıldı ve yonca yapraklarının “Baba”,”Oğul “ve “Kutsal Ruh”‘u temsil ettiğine inanıldı. Bu nedenle azizin ölüm gününde Hristiyan dünyasında kutlanan Aziz Patrick kutlamalarında bol bol yonca teması görmek mümkündür.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page