google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Gargoyleler

İngiliz Gotik Sanatı tahmin edemeyeceğiniz kadar büyüleyicidir. Çift transeptin yarattığı etki ve yelpaze tonozların başdöndürücü etkisiyle bakmaya doyamayacağınız yapılar vardır.

📍

Salisbury Katedrali final sorularımdan biriydi, benim için özellikli olmasının yanı sıra hem bulunduğu bölge hem de başlı başına kendisi çok ilginçtir.

📍

1120 yılında yapımına başlanan ve 1258 yılında bitirilen, 123 metrelik çan kulesi ile döneminde dünyanın üçüncü İngiltere’nin ise en yüksek kulesine sahip olan Salisbury Katedrali, Kutsal Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinir. Magna Carta’nın dört orijinal kopyasının en iyi korunanı buradadır.

📍

Katedralin sadece batı cephesinde değişik dönemlerde yapılmış birbirinden gösterişli 79 adet heykelin yanı sıra katedralin her yerinde birbirinden ilginç “ gargouilles” (gargoyle) vardır. Bunlar özenle hazırlanmış, ayrıntılarla süslü yağmur olukları, bir başka deyişle çörtenlerdir.

📍

Gotik mimari kapsamında birer plastik figür olan gargoyleler işlevselliklerinin yanında grotesk özellikler de gösterir ve İncil’de yazmakta olan kutsal yazıların yansımasıdırlar. Orta Çağ mimarisinde bunlar gibi pek çok muhteşem gargoyle örneği vardır.
9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page