google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

General Harington Kupası

Dün Birleşik Krallık işgal kuvvetleri komutanı General Charles Harington Harington'ın İstanbul'dan ayrılırken kendi adına düzenlediği bir futbol maçı ve kupasından söz etmiştim.

🏆

İngiliz Başkomutan Harrington kendi adını taşıyan kupa için oynayacak takımı seçmek amacıyla bir hazırlık turnuvası düzenlendi ve bu turnuva sonunda ortaya çıkan üç takımın (Irish Guards, Grenadiers Guards ve Coldstream Guards) en iyi oyuncuları ile Cebelitarık ve Mısır'daki İngiliz askerî güçlerinden getirttiği hepsi profesyonel birer futbolcu olan dört oyuncudan oluşan karma oluşturdu.

🏆

Fenerbahçe yalnız kendi kadrosuyla sahaya çıkacağını bildirdi. Bu millî Özgürlüğe Yürüyüş maçında her ne kadar Galatasaraylılar "Aslan Nihat Bekdik dahil tüm kadromuzdan istediğinizi kadronuza dahil edebilirsiniz. Yeter ki şu mağrur İngilizleri yenin" deseler, Beşiktaş da yenilenmiş kadrosunu teklif etse de, Fenerbahçeliler "Teşekkür ederiz! Şu an kadromuz formda ve onları yenebilecek güçteler. Ama bu dostluğunuzu asla unutmayacağız." sözleri Galatasaray ve Beşiktaşlılar üzerinde büyük bir millî direniş etkisi yaratmıştır. Galatasaray Lisesi önünden öğrenciler ve Beşiktaşlı gençlerin Türk bayrakları ile bu maça gitmeleri bunun en büyük göstergesidir.

🏆

Fenerbahçe bu maçı 5-1 kazandı. Fenerbahçeli futbolcular seyircilerin omuzları üzerinde stattan çıkarıldılar ve Beyoğlu caddelerinde büyük sevgi gösterileri arasında dolaştırıldılar.

🏆

Haber Lozan heyetine ulaştığında coşkuyla karşılandı, İsmet Paşa tebrik telgrafı çekti.

🏆

Fenerbahçe takımından Bedri Gürsoy’un kupa hakkında söylediği cümle çok önemlidir. Unutulmasın...

🏆

“Hem havan topuyla, hem futbol topuyla savaş kazanan tek ülke biziz”10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page