google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Giordano Bruno

Fotoğrafın size olumsuz hisler vermesine izin vermeyin. Gördüğünüz, Rönesans felsefesini biçimlendiren filozofların en önemlilerinden biri, Aristotelesçi kapalı evren görüşünden ilk sıyrılanlar arasında yer aldığı gibi Kopernik'in tezini de cesaretle savunmasıyla bilinir. Aynı zamanda rahip, gökbilimci ve okültist.

📍

Görüşleri nedeniyle oradan oraya savruldu, hiç bir yerde barınmasına izin verilmedi. Gene de bazı yerlerde görüşlerini yayınlatma olanağını buldu. Giordano Bruno evrenin sonsuzluğu yanında evrenin birliği ilkesini de benimsemişti yani Ortaçağ felsefesinde temel alınan gök ile yer ayrılığını reddediyordu.

📍

Onu engizisyona teslim edenin kim olduğu konusunda farklı görüşler var. Engizisyonun elinde yaklaşık 7 sene kaldı Bruno. Bu zaman dilimi içinde kendisine ne yapıldığı ve neler olduğu hiç bilinmiyor. Kayıtlar ise nerededir, hala saklanıyor mudur bilinmiyor.

📍

Ona düşüncelerinden vazgeçmesi ve sonsuz evren görüşünün din sapkınlığı olduğunu kabul etmesi durumunda kilise tarafından affedileceği söylendi. Ama o, gördüğü bütün işkencelere karşın, görüşlerinden taviz vermedi ve ölüme mahkûm edildi.

📍

Ölüm kararını Bruno'ya bildiren yargıç, ondan şu cevabı almıştır: 'Ölümümü bildirirken siz benden daha çok korkuyorsunuz'.

📍

Giordano Bruno 1600 yılında bugün Roma'da Campo de' Fiori meydanında diri diri yakılarak öldürüldü. Önce o dilini kestiler Bruno’nun bir daha konuşamasın, insanların zihnini zehirleyemesin, bir daha ruhundakileri kelimelere dökemesin diye.

📍

Giordano Bruno, "Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." diyerek gitti. Bugün yakıldığı yerde heykeli var ve haklı olduğunu hepimiz biliyoruz.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page