google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Guérnica

İspanya İç Savaşı sırasında darbeci General Franco'nun Cumhuriyetçiler'e karşı savaşırken, aklına çok "yurtseverce" bir fikir geldi ve Cumhuriyetçilerin elinde bulunan Guérnica kasabasını ve halkını Alman uçaklarına bombalattı. 26 Nisan 1937 günü 28 Nazi Alman bombardıman uçağının bombalar yağdırdığı Guérnica saldırısı sırasında 250 ila 1600 kadar insan öldü ve çok sayıda insan yaralandı. İşin trajik tarafı Guérnica stratejik bir noktada değildi ve erkekler savaşta olduğu için hemen hemen tamamen kadın ve çocuklardan oluşan birkaç bin kişilik nüfusa sahip küçük bir köydü. Dolayısıyla bu bombalama bir savaş stratejisi değil, sadece bir gövde gösterisiydi.

💥

İspanyol yöneticiler Picasso'dan, 1937 yılında Paris'te düzenlenen Dünya Fuarı'nda sergilenmek üzere büyük bir duvar resmi yapmasını istediler. Guérnica saldırısı Picasso için esin kaynağı oldu. Bu resim savaşın trajedilerini ve insanlar üzerinde yarattığı acıları anlatıyor. Zaman içerisinde, tek bir olayı anlatmanın ötesine geçerek savaş trajedilerinin kalıcı bir hatırlatıcısı ve savaş karşıtlığının ve barışın bir sembolü haline geldi.

💥

Guérnica, siyasal kargaşalıktan etkilenerek yapılmış son başyapıttır. Guérnica’nın gücü onun nerdeyse mermer gibi biçimiyle Picasso’nun onun içine gömdüğü korkunç acı arasındaki çelişkiden gelir. Görkemli boyutları ile siyah, gri ve beyaz gibi donuk üç renkten oluşan sessiz, içedönük, bunaltıcı ama etkilidir. Karmaşık anlatımına rağmen ayrıntılarındaki basit ama çarpıcı imgeler sayesinde seyirci üzerinde yaratılmak istenen dehşet, acıma ve çaresizlik hislerini oluşturmayı başarabilmiştir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page