google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Gustave Eiffel'in gizli odası

Güncelleme tarihi: 14 Eki 2021

Ben Eiffel Kulesi’ni hep sevmişimdir. Ama kulede beni en heyecanlandıran yer nefes kesici Paris manzarası değil, Gustave Eiffel’in kulede kendisi için inşa ettiği gizli daire.

📍

Kule bitip de odanın varlığı öğrenilince bütün Paris, kuleyi inşa ettiği için Eiffel’i karalayan aynı Parisliler, Paris'in 285 metre yukarısında bir davet için yalvardılar hatta daireyi kiralamaya bile çalıştılar ama Eiffel hiç ödün vermedi. Bunun yerine, kendi seçtiği nadir bir konuk listesine bağlı kaldı, en sık ağırlanan konuk ise Eiffel'e bir ses kayıt makinesi veren Thomas Edison'du.

📍

Eiffel Kulesi'nin gizli dairesi, banyosu ve biraz mobilyası olan (modern metal kulenin geri kalanına kıyasla) rahat bir yerdi - ama yatak odası yoktu, bu da sahibinin orada yaşamayı asla düşünmediğini gösteriyor. Gerçekten de, elbette, Gustave Eiffel o daireyi konuklarını ağırlamak için kullandı, ancak çoğunlukla hava ve aerodinamik deneyler yapıyordu, çünkü oda konumu itibariyle bu deneylere çok uygundu.

📍

Günümüzde Gustave Eiffel, kızı Claire ve Thomas Edison'un balmumu heykellerinin bulunduğu daire ziyarete açık. Eiffel dünyanın en çok taklit edilen/replikası üretilen yapısı olmasına rağmen bu oda tek.5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page