google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Hacı Bektaş-ı Velî

Hacı Bektaş-ı Velî, tasavvuf ehlidir. Onun tasavvufunun konusu insandır, nefsin ıslahıdır. O, insanın iç dünyasının zenginliğini her şeyin üzerinde tutar. Kulun kula muhtaçlığını kabul etmez.

🦌

Hiçbir millet ve insanı ayıplamayan dini, dili, rengi ne olursa olsun ‘İyiler her an iyidir' diyerek etnik ayrımları reddeder.

🦌

Kurduğu dergâhın en temel öğretisini “Bilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” diyerek belirlemiştir.

🦌

Bu kısa aralıkta onu anlatmak kolay değil. Ben görsellerinde neden geyik ve aslanın olduğunu kısaca (gerçekten çok kısaca, çünkü o bile çok uzun) anlatayım:

Aslan, her kültürde gücün sembolüdür. Geyik ise saflığın, temizliğin, bereketin... Geyik kirli suya basmaz bile.

🦌

Hz. Pir der ki iki farklı canlı bir arada olabildiği gibi siz de güçlü ama temiz kalabilirsiniz. Bunun pek çok anlatım şekli vardır, ilgilisi zaten bilir, meraklısı araştırır. Bunları aktarmak benim haddim değil.

🦌

Bugün Uluslararası Hacı Bektaş-ı Velî Anma Günü. Hacı Bektaş Dergahı 1964 yılında 16 Ağustos günü müze olarak açılmıştır. 16 Ağustos 1964 tarihiden itibaren her yıl 16-17-18 Ağustos günlerinde ulusal çerçevede 1990 yılından itibaren de uluslararası çerçevede Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri olarak düzenlenir.

🦌

Bugün anma ve sözlerinin üzerinde düşünme günüdür.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page