google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Hoşgeldin Şubat

Fransa’nın zengin soylularından Berry Dükü için Hollanda’lı Limbourg Kardeşler tarafından hazırlanan “Tres Riches Heures du Duc de Berry” (Berry Dükü’nün Zengin Saatleri) ya da kısaca “Saatler Kitabı” eşsiz güzellikteki minyatürlerle tezyin edilmiştir.

📍

Dana derisinden yapılmış parşömen üzerine mürekkep ve altın kullanarak yaptıkları bu minyatürleri benzerlerinden ayıran özellik sadece güzellikleri değil Orta Çağ resminde ilk kez görülen sınıfsal bir ayrıma işaret ediyor olmalarıydı.

📍

Kitapta her ay ruhuna uygun bir resim ile gösterilmiş, üzerindeki gökyüzünü işaret eden lacivert taca astrolojik simgeler, burçlar ve Ay’ın evreleri özenle işlenmiş, minyatürlerin konuları ile astrolojik göstergeler arasında ince bir uyum gözetilmişti.

📍

Şubat ayını anlatan resimde karla kaplı sokakların arasındaki kapısı açık ve ısınmak için sadece küçük bir ateşin yandığı kulübe, Dük Berry’nin himayesindeki serflerin hangi şartlar altında yaşadığını gösterir. Büyük bir gerçekçilik içeren ayrıntılara dikkat edin: Kuruyan çamaşır, karın üstündeki kuşlar, ağılda sıkışık duran kuzular, arı kovanları, ağaç kesen oduncu, semerli eşeğini köye götüren köylü.

📍

Evde otururken resmedilen üç kadından bir tanesinin dantelli uzun kilotu ile, diğer ikisinin iç çamaşırı giymemesi oldukça ilgi çekici. Tarihten öğrendiğimiz ise, sosyal statü gereği zengin ve aristokratların iç çamaşırıyla, alt sınıfın ise iç çamaşırı giymeden rahatlıkla ortalıkta gezinmesinin olağan olduğu. Ancak yeni araştırmalara göre cadı olarak tanımlanan şifacı kadınların bir kısmı aristokrat kadınlar tarafından himaye ediliyordu. Çamaşır giymeyen bu kadınlar şifacı olabilir.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page