google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Homeros Kayası’nda Homeros okumak…

Homeros Kayası’nda Homeros okumak…

📍

Onun oturup liriyle öğrencilerine ders verdiği kayaya dayanmışım, elimde Odyssea’dan bir bölüm… Odysseus’un eve döndüğünde karısı Penelope ile karşılaşması… Neden İlyada değil de Odyssea derseniz, karşındaki güzelliğe savaş yakışmadığı için derim.

📍

Homeros Phokai’de (Foça) yaşarken gözleri görmediği için şiirlerini yazdırdığı Thestorides’in Chios’a (Sakız adası) kaçıp şiirleri kendisininmiş gibi okuduğunu öğrenince Erythrai’lilerin (Ildırı-Çeşme) yardımıyla Chíos’a geçmiş. Tam burada, Daskalopetra’da, bir Kybele tapınağının olduğu yerde bir okul kurmuş, dersler vermiş. Yüzü denize dönük şiirler okumuş, okutmuş.

📍

Homeros’un Kayası, ilk kez 1765’te bir gezgin olan Richard Chandler tarafından kayıt altına alınmış.

📍

Yolunuz Sakız’a düşerse MÖ 6. Yüzyılda Kybele’ye tapılan bu alanda dünyanın ilk açıkhava şiir okulu olduğunu unutmayın.

📍

Not: Sakız, tarih, deniz, yemek ve eğlence isteyenler için müthiş bir ada. Sevgili dostlarım canım @guherober ve eşi Theodore’un otelleri konaklamanız için ideal. Tarihi bir konakta yüzünüz denize dönük, merkeze beş dakikada ama sessiz bir yer istiyorsanız @hotel.kyma.chios size göre. Kalkar kalkmaz kendinizi denize atmak, adanın kuzeyinin serinliğine sığınmak istiyorsanız ise @hotel.kardamyla.chios derim ben.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page