google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

İasos

Önceki akşam, önce rüzgârın yön değiştirmesi sonra da durmasıyla balıkçı köyü Kıyıkışlacık ve tarihi önemi çok büyük olan İasos antik kenti alevlerle karşı karşıya kaldı. Üstelik yapılması planlanan ikinci liman konusunda mücadeleler sürüyorken… Şu anda kısmen kontrol altında.

📍

Strabon’un “Karaya yakın bir ada” olarak tanımladığı İasos, olasılıkla sonraları dar bir boyunla ana kara ile birleştirilerek günümüzdeki yarımada oluşmuştur. Mitolojiye göre Argos’tan gelenler tarafından kurulmuş ismini de kolonistlerin başı İasos’tan almıştır.

📍

Çok sulak bir alan olduğu için verimli toprağı az olan yerleşmede balıkçılık eski çağlardan beri çok önemli olmuştur. Kent, antik çağda deniz ürünleri arasında en çok karidesleriyle tanınıyordu. Balık Pazarı ise Strabon tarafından anlatılan eşsiz bir öyküyle tanınıyor daha çok. “Bir zamanlar kenti ziyaret eden müzisyen, tiyatroda bir resital vermiş. Bu resital sırasında balık pazarının açıldığını bildiren çan sesi duyulunca elini kulağına götüren yaşlı adam dışında herkes yerinden fırlayarak tiyatrodan ayrılmış. Yaşlı adamın yanına gelen müzisyen “Bana ve sanatıma gösterdiğiniz saygıdan ötürü size teşekkür borçluyum; çünkü çan sesini duyan tüm dinleyiciler çekip gittiler demiş. “Ne?” diye haykırmış bunu duyan yaşlı adam, “Yoksa çan mı çaldı? “Evet, neden?” “Öyleyse izninizle efendim...” ve gözden kaybolmuş.”

📍

Umarım hep hikayeleriyle yaşar.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page