google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

İkizler

Bu sevimli yapışık ikizler gibi duran boğa heykelleri üst tarafı küvet şeklinde oyulmuş yaklaşık dörtgen şekilli bloktan oluşuyor. Yaklaşık 2,80m uzunluğunda, 1,85m genişliğinde ve 1,2m yüksekliğindeki heykel granitten oyulmuş. Küvet kısmında boğaların ağzına giden iki tahliye kanalı olduğu için ritüel amaçlı bir altar olarak kullanılmış olabilir. Hitit imparatorluk dönemine tarihlenmekle birlikte kesin tarihi tartışmalı.

📍

Son araştırmalar, heykelin Hitit döneminde taş ocağı olarak kullanılan yakınlardaki bir tepede yapılmış olabileceğini gösteriyor.

📍

Akademik olarak ilk kez 1930 yılında Gerhart Bartsch tarafından kaydedilen heykel, 1959 yılında bugün açılan Hirfanlı Barajı inşaatı sırasında Kırşehir’in 50 km kadar batısında Dokuz Köyü yakınında Kızılırmak kenarındaki bir höyüğün tepe kısmına yakın bir konumda bulunmuş. Höyük ve Dokuz Köyü tamamen su altında kalacağı için baraj mühendisleri tarafından önce Hirfanlı Köyü’ne 2008 yılında da Kaman ilçesinde kurulan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’ndeki müzeye taşınmış.

📍

İkinci görseldeki bir çift tamamlanmamış kapı aslanı da yine aynı bölgede bulunmuş. Her iki aslan da yaklaşık 2,5m uzunluğunda ve 1,7m yüksekliğinde. Günümüzde Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’ndeki müzenin kapı girişine yerleştirilmişler. Neredeyse doğal ortamlarındalar…0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

댓글


bottom of page