google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

İrisler

Vincent van Gogh, Mayıs 1889'da yaşadıklarından sonra bir süre Fransa'nın Saint-Rémy kentinde bir akıl hastanesinde kaldı.

🎨

Orada, ölümünden önceki yıl içinde neredeyse 130 resim yaptı. İlk hafta içinde, tımarhanenin bahçesinde doğadan çalışarak İrislere başladı. Kenarlarından taşan anıtsal süsenlerle canlı renkli geniş alanlara bölünmüş kırpılmış kompozisyon, muhtemelen Japon tahta baskılarının dekoratif desenlerinden etkilenmiştir.

🎨

Kardeşi Theo, resmin çekiciliğini çabucak fark etti ve Eylül 1889'da Salon des Indépendants'a sundu ve Vincent'a şöyle yazdı: "[Bu] uzaktan göze çarpıyor. Hava ve hayat dolu güzel bir çalışma."

🎨

Van Gogh'un süsenlerinin her biri benzersizdir. Dalgalı, kıvrımlı ve kıvrımlı çizgilerle sınırlanmış çeşitli kavisli silüetler yaratmak için hareketlerini ve şekillerini dikkatle inceledi. Tablonun ilk sahibi, Van Gogh'un ilk destekçilerinden biri olan Fransız sanat eleştirmeni Octave Mirbeau şöyle yazmıştı: "Çiçeklerin zarif doğasını ne kadar iyi anlamış!"

🎨

Ömrü boyunca mali sıkıntıları olan Van Gogh’un “İrisler”i (Süsenler), 1987’de bugün 53.9 milyon dolara satıldı. Hala satılan en pahalı eserler arasındadır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Commentaires


bottom of page