google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

İngilizlerin çay alışkanlığı

Büyük Britanya'nın II. Elizabeth'den sonraki en uzun hükümdarlığını yapan Kraliçe Viktorya, aynı zamanda en sevilen hükümdarları arasındadır. Bu döneme, katı bir ahlakçılık, tutuculuk, doğa üstü olaylara ilgi, dar görüşlülük, kibar görünüp her şeyde kusur bulma, maddiyatçılık gibi özellikler damgasını vurmuştur.

📍

İngilizlerin meşhur çay alışkanlığı ise bu dönemde artmıştı. Bunun nedeni çayın başlangıçta lüks bir ürün olmasına rağmen 1830'da İngiltere'de çömlek ve porselenin seri üretilmesiyle daha çok kişi tarafından kullanılmasıydı. Böylece çay içmek için çaydanlık, sütlük, şekerlik ve fincanlardan oluşan setler de üretilmeye başlandı.

📍

Aslında bu basit çay setinin yaratılmasının arkasında büyük jeopolitik güçler var. Britanya'da 1840 ile 1900 arasında çay ve şeker tüketimi dört katına çıktı. Toplu tüketim, endüstriyel ölçekte seri üretim gerektiriyordu ve İngilizler tarafından Hindistan ve Sri Lanka'da devasa çay tarlaları geliştirildi. Karayipler'deki eski köle plantasyonlarının rolünü azaltan yeni şeker kaynakları da geliştirildi. Çay içmek, emperyal rakiplerin içecekleri olan şarap ve kahvenin aksine, İngiliz ticaretini ve imparatorluğunu desteklediği için vatansever olarak kabul edildi. Evet, doğru okudunuz "vatansever".

📍

Fotoğrafta gördüğünüz çay seti, Josiah Wedgwood tarafından kurulan ünlü Staffordshire çömlek firması tarafından yapılmıştır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page