google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Joan Miró

1983 yılında bugün hayata veda eden , bütün çalışmalarında aynı meseleyi işleyen bütüncül bir sanatçı. En yalın anlatımla en yoğun meseleleri gündemine taşıyabiliyor. Üstelik bunu şiirsel bir üslup ve tonda yapıyor. Onun eserleri bence şiirin resmedilmiş halidir.

📍

Joan Miró'nun eserleri düşsel ve şiirsel bir evrenin kapılarını aralar. Kadınların, çocukların, kuşların, güneşin ve yıldızların göğe serpiştirildiği nükteli ve ironik resimler izleyici için görülmedik bir fantastik dünyanın bahçesine açılır. İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa'yı sardığı sıralarda tüm çağdaşı Avrupalı sanatçılar gibi Miro da yaşadığı ve şahitlik ettiği gerçekliğin acımasızlığından kaçmak ister. Bu süreçte içine kapanır ve Normandiya'daki atölyesinde lirik resimler yapmaya başlar. Bu süreç zarfında kendisine öğrettiği evrensel düzeni sarmalama isteği ömrünün sonuna kadar tüm eserlerinde baskın vurgu olarak kendini gösterecektir.

📍

Yıldızlar eserlerine serpiştirilmiş imgelerdir. Uzay ve zamanın büyüklüğünün savaşın anlamsızlığını ortaya koyabileceğine inanır Miró.

📍

Huzurla uyu, biz hala senin yüzündeki o çocuksu heyecanı hissettirdiğin resimlerinde yıldızları selamlıyoruz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page