google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Küçük Dilenci

“Küçük Dilenci” 17. yüzyıl İspanya’sında fakir alt sınıfın durumunu yansıtan çok etkileyici bir eserdir. 📍 İspanya “Altın Çağ”ını yaşarken kendi başının çaresine bakmak zorunda kalan terk edilmiş çocuklarla doluydu. Bunun nedeni sadece din farklılığından kaynaklanan çatışmalar değil, aynı zamanda vebaydı. 📍 Murillo, birçok başka eserinde de olduğu gibi, hayatı boyunca yaşadığı şehir olan Sevilla’nın sokaklarından bir dilenci çocuğu konu edinmiştir. O da akrabaları tarafından büyüyülen öksüz bir çocuktu ve doğal olarak empati kurabiliyordu.📍 Resimde yıkık dökük bir binanın köşesine sinmiş, eski, yırtık giysili ve kirli çıplak ayaklı bir erkek çocuğu görüyoruz. Dikkat ettiğimizde de çocuğun kendi göğsünden bit ayıkladığını anlıyoruz.

📍 Sağ tarafta görülen karides artıkları ve hemen soldaki sepetten dökülen elmalar yeni yediği öğle yemeğinin kalıntılarıdır. Bu yiyecekler o dönemde İspanya’da en düşük seviye yiyeceklerdir.

📍 Murillo’nun eserini bir Hollanda veya Flaman alt sınıf temalı eserinden ayıran en önemli özellik ise modelin zarif duruşu ve görünümündeki ağırbaşlılıktır. Bu ülkelerde alt sınıftan insanları betimlerken kullanılan alabildiğine çirkin, orantısız ve ucube görünümler yerini Murillo’da klasik bir zarafete ve samimiyete bırakmıştır. 📍 The Young Beggar, Bartolomé Esteban Murillo, 134 x 300 cm, 1645, Louvre Museum, Paris

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page